Palniki z modulacją mocy

Palniki z modulacją mocy
Palniki z modulacją mocy

Obecnie standardem w kotłach gazowych małej mocy, czyli przeznaczonych do domów jednorodzinnych, jest stosowanie palników z modulacją mocy.

Oznacza to, że moc palnika może się zmieniać w pewnym zakresie (im jest on większy, tym lepiej) - jest automatycznie dostosowywana do bieżącego zapotrzebowania, które jest większe podczas przygotowywania ciepłej wody użytkowej i z reguły mniejsze w czasie zasilania instalacji co., zwłaszcza wiosną i jesienią. Dopasowanie mocy powoduje wydłużenie cykli pracy palnika, co sprzyja bardziej ekonomicznej pracy kotła i zmniejszeniu emisji trujących substancji do atmosfery. W przypadku kotłów dwufunkcyjnych umożliwia też utrzymanie stałej temperatury wody w momencie zmian wielkości jej strumienia.

Kotły jednofunkcyjne z żeliwnymi wymiennikami spalin występujące w naszym przeglądzie mają palniki jednostopniowe, a więc pracujące zawsze z tą samą, maksymalną mocą. W przypadku niewielkiego zapotrzebowania na nią okresy pracy palnika są krótsze, co sprawia, że warunki pracy kotła nie są optymalne. Moc większości oferowanych kotłów przekracza 20 kW, co ma znaczenie, gdy przygotowują ciepłą wodę użytkową. Zwłaszcza kotły dwufunkcyjne powinny w takim przypadku dysponować znaczną mocą (co najmniej 20 kW), w przeciwnym razie strumień dostarczanej przez nie ciepłej wody będzie niewielki. Moc 16 kW to minimum, by wziąć ciepły prysznic, ale czas napełniania dużej wanny gorącą wodą jest już wtedy dokuczliwie długi. Kocioł z podgrzewaczem przepływowym o tak małej mocy nadaje się raczej do mieszkania lub małego domu z jedną łazienką, których właściciele są w stanie zaakceptować ograniczone możliwości korzystania z ciepłej wody i dla których niskie koszty są ważniejsze niż komfort.

Moc rzędu kilkunastu kilowatów wystarczy natomiast do sprawnego przygotowywania ciepłej wody w zasobniku o pojemności około 100 l. W przypadku nowych, ocieplonych domów (także starych poddanych termomodernizacji) będzie też wystarczająca do zapewnienia komfortowej temperatury w pomieszczeniach nawet w czasie dużego mrozu, który jest ostatnio w Polsce rzadkością. Jeśli dom jest stary i niezbyt ciepły, można uznać, że do jego ogrzania potrzebna będzie moc 100-150 W na każdy metr kwadratowy, a więc dla domu o powierzchni 100 m2 na pewno wystarczający będzie kocioł o mocy 15 kW. Do domu o powierzchni 300 m2 należałoby kupić kocioł o mocy co najmniej 30 kW i w takim przypadku większość kotłów z prezentowanej oferty będzie miała moc zbyt małą.