Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie kotłem gazowym
Ogrzewanie kotłem gazowym

Ogrzewanie kotłem gazowym jest wybierane przede wszystkim ze względu na wygodę.

Ogrzewanie kotłem gazowym jest wybierane przede wszystkim ze względu na wygodę. Po zainstalowaniu i ustawieniu parametrów pracy kocioł taki działa 24 godziny na dobę przez cały sezon grzewczy, uruchamiając się i wyłączając automatycznie w taki sposób, aby zapewnić komfort użytkownikom i ograniczyć do minimum zużycie paliwa. Spaliny z kotłów gazowych zanieczyszczają środowisko w o wiele mniejszym stopniu niż produkty spalania węgla. Zaletą takich kotłów jest też ich stosunkowo niska cena i to ona często jest magnesem przyciągającym inwestorów zastanawiających się, czy wybrać kocioł na gaz, czy na olej. Kotły gazowe można kupić już za mniej niż 5 tys. zł i tym razem tylko takie będą nas interesować.

Jak się okazuje, nawet przy takim ograniczeniu jest z czego wybierać, i to nawet przy zastrzeżeniu, że rozpatrujemy tylko ceny katalogowe z 23% VAT, które na ogół są wyższe od cen obowiązujących w punktach sprzedaży. Zatem w praktyce większość kotłów z naszego przeglądu można kupić już za 2-3 tys. zł. Co oferują producenci za taką kwotę? Możemy wybierać między kotłami jedno- i dwufunkcyjnymi.

Możemy nawet kupić kocioł kondensacyjny - droższy od zwykłego niejako z definicji. W większości są to kotły wiszące, ale także zwolennicy dużych żeliwnych kotłów stojących znajdą coś dla siebie. W tej najniższej klasie cenowej nie ma jedynie dużego wyboru kotłów w komplecie z zasobnikami ciepłej wody, co oznacza, że jeśli zależy nam na możliwości przygotowywania dużej jej ilości, powinniśmy się nastawić na większy wydatek. Wszystkie współczesne kotły gazowe mają standardowe zabezpieczenia przed zanikiem ciągu spalin, zanikiem płomienia, nadmiernym wzrostem temperatury wody, system przeciwzamarzaniowy, zawór bezpieczeństwa, bardzo często także przeponowe naczynie wzbiorcze i pompę obiegową, czyli wszystkie elementy niezbędne do prawidłowej i bezpiecznej pracy instalacji grzewczej.

Coraz częściej alternatywą dla kotłów gazowych stają się kominki gazowe. Urządzenia te co prawda dopiero zdobywają popularności, jednak same w sobie kominki opalane gazem są niewątpliwie ciekawym, wartym uwagi rozwiązaniem.